SON DAKİKA

Teknoloji ve Gündem Haberleri

Balıklar Sudaki Kirlilik Oranını Tespit Etmemizi Sağlıyor

Balıklar Sudaki Kirlilik Oranını Tespit Etmemizi Sağlıyor
Bu haber 07 Ekim 2017 - 9:29 'de eklendi .

Trakya Üniversitesinde yapılmakta olan Ar-Ge ile İnovasyon çalışmaları, kirli sudan alınan balıklar vasıtasıyla, suda var olan kirliliğinde tespitini sağlayan bir cihaz geliştirdiler.

Trakya Üniversitesinin Fen Fakültesi Biyoloji Alanında yapılan çalışmanın ismi Balık Davranışları ile Su Kalite Değerlendirme Sistemi olarak geçmektedir. Bu çalışmanın getirisi ise balıkların var olan olağan hareketlerinin yapısına göre, sudaki kirlilik yapısının ölçülmesine dayanmaktadır. Yapılan ölçü cihazı balık hareketlerinin kombinasyonlarına göre sudaki var olan kirliliğin tespit edilmesini sağlıyor. Ortalama 2 yıllık bir araştırma ve deneyleme süreçlerini içeren çalışmalarda, balıkların doğada olan normal hareketlerine göre işleyen bir mantık üzerine kurgulandığı açıklandı. Yapılan açıklama Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Utku Güner tarafından yapılmıştır.

Deneyim süreci ise nehir suları ya da göletlerden alınan suların, cihazın ilgili kısma konulmasıyla başlanmaktadır. Ardından balığın var olan hareketleri, bilgisayar ortamında izlenerek, izlediği rotalar tespit edilmektedir. Balıkların kirli suda izlediği rota ve temiz suda izlediği rotalar tespit edilerek, bunun ardından, iki alanda yapılan tespit ile balığın hareketleri ile sudaki kirlilik ve kimyasalların bulunup bulunmadığının tespitlerinin yapıldığı açıklanmıştır.

Deney bize doğanın kendisinin olağan olmayan ve bizden kaynaklı olan tepkimelere aslında canlıların nasıl tepki verdiğini, geliştirdiğimiz teknolojik cihazlar ile tespit etmemizi sağlamaktadır.

Buna Bakın!  Uludağ Üniversitesi Elektrikli Araba Üretti
Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

SON DAKİKA HABERLERİ
SON DAKİKA