SON DAKİKA

Teknoloji ve Gündem Haberleri

Felaket Bölgelerinde Kullanılacak Yılan Geliştirildi

Felaket Bölgelerinde Kullanılacak Yılan Geliştirildi
Bu haber 27 Temmuz 2017 - 12:22 'de eklendi .

Sel, heyelan, deprem ve çığ gibi durumlarda daha güvenli cihazların ya da tasarımların kullanılması gereklidir. Bunun için, Stanford araştırmacıları yeni bir tasarım yaptılar. Drone gibi malzemelerin daha güvenli olduğunu düşünen araştırmacılar, bu malzemeleri kullanılarak yılan tasarladılar.

Sürüngen ve yumuşak bir yapıya sahip olan yılan, oldukça gelişmiş görülüyor. Bu yılanın içinde birbirine geçirilmiş tüpler bulunuyor. Bir ucunda kamerası olan bu tasarımın diğer ucunda pompa bulunuyor. Robot olarak da isimlendirilen bu yılan, şişirilmeye başlandığında kameranın olduğu uca doğru şişmeye başlar. Bu sayede gitmesi gereken yönü daha hızlı ve rahat seçebilir. 100 kg ağırlık taşıyabilecek kadar bir kapasiteye sahip olan bu yılan, esnekliği sayesinde rahatça hareket edebiliyor. Ayrıca dar bir yerden geçmesi gerektiğinde kendini daraltabiliyor ve yeniden eski halini alabiliyor.

Şimdilik ucuz ve basit malzemelerden yapılmış olan bu tasarımın kendini kanıtlaması ve fonksiyonları başarıyla yerine getirebilmesi sonucunda daha kaliteli ve kullanışlı malzemelerden yapılacağı düşünülüyor. Üstelik bu yılanın içerisine hava yerine basınçlı sıvı kullanılarak, ihtiyacı olanlara a yardım etmesi amaçlanıyor.

Buna Bakın!  Ses Tanıma Teknolojisi Şifreleri Gömecek
Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

SON DAKİKA HABERLERİ
SON DAKİKA